Okulary progresywne - komfort życia

Już po 40. roku życia większość z nas zaczyna odczuwać dolegliwości związane z widzeniem na różne odległości, szczególnie z bliska. Proste czynności, które dotychczas cieszyły, zaczynają sprawiać kłopot. Wieczorne czytanie jest męczące, potrzebujemy więcej światła, zaczynamy oddalać tekst – to pierwsze objawy tak zwanej prezbiopii. Warto zareagować w porę, warto też wiedzieć jak zareagować.

Co to właściwie jest prezbiopia?

Przede wszystkim należy podkreślić, że to nie choroba. Prezbiopia to naturalny proces zmian zachodzących wraz z wiekiem w naszych oczach, który dotyczy każdego i pojawia się właśnie po 40. roku życia. Osłabia się wówczas zdolność widzenia na wszystkie odległości, tzw. akomodacja. Najprościej rzecz ujmując, soczewki w naszych oczach stają się mniej elastyczne, czyli nie mogą zmienić swojej mocy skupiającej tak jak wcześniej. Wtedy zaczynamy mieć problemy z czytaniem czy wyraźnym widzeniem ekranu monitora.

Jak sprawdzić czy dotyczy mnie już prezbiopia?



Bardzo prosto. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy odczuwasz większe zmęczenie podczas długiej pracy z bliska?
  • Czy po długiej pracy z bliska, czytaniu, pracy przy komputerze miewasz bóle oczu lub głowy?
  • Czy zauważyłeś/-aś, że musisz odsuwać tekst na większą odległość?
  • Czy potrzebujesz intensywniejszego światła do czytania lub masz trudności z odczytaniem znaków w słabym świetle?
  • Czy drobny druk, małe znaki czasem się zamazują lub są cały czas zamazane?
  • Czy masz ponad 40 lat?

Jeśli minimum 3 odpowiedzi były twierdzące, to najprawdopodobniej jesteś prezbiopem.

Nie martw się. Współczesna technologia znalazła sposób na przedłużenie młodości Twoim oczom!

Zdecydowanie należy zacząć od optometrycznego badania wzroku. Takie badanie jest przeprowadzane przez optometrystę, czyli specjalistę korekcji wad wzroku. Trwa ono minimum 30 minut i gwarantuje dobór najlepszej korekcji. 

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich okularów. Możemy wybrać standardowe okulary do patrzenia w dal, a drugie do czytania. Takie rozwiązanie jest dobre, ale musimy mieć przy sobie dwie pary. 

Najwygodniejsze są okulary progresywne. Dzięki nim możemy dobrze widzieć na każdą odległość. Idealnie sprawdzą się w pracy, podczas czytania, prowadzenia samochodu, jak i w chwilach relaksu. Skutecznie zastępują one kilka par tradycyjnych okularów, które trzeba często zmieniać w zależności od rodzaju wykonywanej czynności. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji soczewki progresywnej, która pozwala górą okularów widzieć odległości dalekie, natomiast im niżej opuścimy wzrok, tym bliżej mamy wyraźny obraz. Oznacza to, że patrząc przed siebie zupełnie naturalnie, jesteśmy w stanie komfortowo prowadzić samochód, podziwiać widoki czy oglądać telewizję. Kiedy patrzymy dołem okularów, możemy swobodnie czytać. Pomiędzy górą a dołem jest miejsce na odległości pośrednie, na przykład praca przed komputerem lub dostrzeżenie cen na półce w sklepie.

Jednym słowem wybierając okulary progresywne, wybierasz komfort życia.


Autor Łukasz Kulik

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.