Okulary czy soczewki kontaktowe?

Okulary czy soczewki kontaktowe? – tajemnica dobrego widzenia 

Osoba, której określono wadę wzroku staje przed wyborem jaki rodzaj korekcji najlepiej wybrać. Okulary czy soczewki kontaktowe?


Dostępnymi metodami korekcji są okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Te dwie metody uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu wybierając okulary nie musimy rezygnować z soczewek kontaktowych i odwrotnie.

- To która metoda korekcji jest lepsza?

Każda metoda korekcji jest dobra pod innym kątem, uwzględnić należy przede wszystkim potrzeby użytkownika.
Okulary już dawno przestały być wstydliwą koniecznością i źródłem dyskomfortu. Coraz częściej nosimy je nie tylko z powodu samej wady wzroku. Są modnym i pożądanym dodatkiem. Podkreślają naszą osobowość, dodają nam charakteru oraz pewności siebie. Mogą być zwariowanym akcentem własnego stylu. Ważne, żeby były bardzo wygodne w czasie pracy przed komputerem, podczas jazdy samochodem, czytania.

Zdarzają się sytuacje, kiedy okulary po prostu przeszkadzają. Każda osoba nosząca okulary była niejednokrotnie w sytuacji, gdy jednocześnie chciała widzieć perfekcyjnie i nie mieć nic na nosie. Wtedy z pomocą przychodzą soczewki kontaktowe. Wygodne i nowoczesne, takie właśnie są. Jazda na rowerze, bieganie, sporty ekstremalne lub po prostu kino czy impreza. W takich chwilach soczewki są nieocenione.

- To może soczewki kontaktowe są lepszym wyborem niż okulary?

Niekoniecznie. Soczewki i okulary powinny się uzupełniać, jeśli chcemy długo zachować nasze oczy w zdrowiu. Przynajmniej na godzinę przed pójściem spać dobrze jest je zdjąć i założyć okulary, ponieważ wzrok powinien być skorygowany przez cały czas. Nawet nosząc soczewki non stop, należy zrobić sobie dzień przerwy i używać w tym czasie okularów.

- A jeśli ktoś ma astygmatyzm?

Obecnie soczewki kontaktowe z korekcją astygmatyzmu, tzw. toryczne, to standard. Bogata oferta wielu producentów soczewek sprawia, że można nimi skorygować większość wad wzroku.

- Czy sami możemy eksperymentować z różnymi rodzajami soczewek?

Ważne jest, aby aplikacja nastąpiła w profesjonalnym gabinecie przez wykwalifikowanego specjalistę. Zbyt wiele rzeczy wpływa na komfort i bezpieczeństwo noszenia soczewek, aby zdać się w tej kwestii na przypadek. Jeśli już dobierzemy soczewki, w których czujemy się komfortowo, a specjalista potwierdził, że są dla nas bezpieczne, nie powinniśmy ich zmieniać bez konsultacji. 
 

Autor Łukasz Kulik

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.