Okulary - fakty i mity



Wszyscy użytkownicy okularów korekcyjnych, planujący ich zakup, spotykają się z różnymi skomplikowanymi pojęciami. Istnieje wiele faktów i mitów związanych z okularami, poniżej odnoszę się do kilku twierdzeń.  

  • Dobry antyrefleks powinien być twardy, antystatyczny oraz posiadać powłokę hydrofobową.

FAKT! Powłoka antyrefleksyjna jest nakładana na powierzchnię soczewki okularowej. Dzięki niej widzimy lepiej, ponieważ eliminuje odblaski. Jakie cechy powinna posiadać dobra powłoka antyrefleksyjna? Musi być twarda, chroniąc szkła przed zarysowaniami. Im bardziej śliska, tym jest łatwiejsza w czyszczeniu. Antystatyczność powoduje, że kurz nie przylega do powierzchni szkieł okularowych, a warstwa hydrofobowa pomaga kiedy okulary zaparują, albo podczas deszczu odpychając kropelki wody. Przykładem bardzo dobrej powłoki antyrefleksyjnej są szkła CRIZAL, które posiadają wszystkie wymienione powyżej cechy i to na najwyższym poziomie. 

  • Astygmatyzm to choroba.

MIT! Astygmatyzm to rodzaj wady wzroku. Obraz, który widzi osoba z astygmatyzmem, rozmazuje się w specyficzny sposób. Nieostre widzenie i dyskomfort mogą wystąpić zarówno przy czytaniu, przed komputerem jak też podczas patrzenia w dal. W takim przypadku potrzebujemy szkieł cylindrycznych, które korygują astygmatyzm, a okulary powinny być noszone cały czas.

  • Ma znaczenie czy badanie wzroku przeprowadzi okulista czy optometrysta. 

FAKT! Gorsze widzenie, jeśli jest połączone z dodatkowymi objawami, takimi jak obrzęk powiek lub widoczne zmiany na gałce ocznej, wymaga oczywiście niezwłocznej wizyty u lekarza okulisty. W przeciwnym razie powinniśmy zacząć od optometrycznego badania wzroku, które najdokładniej określi czy potrzebujemy okularów i jakich.

Optometrysta sprawdza ostrość widzenia, określa wadę wzroku i dobiera optymalną korekcję. Badanie trwa co najmniej 30 min i składa się z szeregu szczegółowych procedur. Zalecam badać się optometrycznie raz na 1,5 roku lub zawsze wtedy, gdy pojawią się symptomy pogorszenia widzenia. Takimi objawami, poza widzeniem niewyraźnego obrazu, mogą być bóle głowy, oczu i ogólne złe samopoczucie - czyli stany, których często nie łączymy ze wzrokiem.

  • Markowe okulary to tylko znaczek, za który zapłacimy więcej.

MIT! Zdecydowanie warto wybrać markowe oprawki i soczewki okularowe. To nie kwestia znaczka na zauszniku. To jakość, której możemy być pewni. To produkty, w których podstawą jest staranna selekcja najlepszych materiałów używanych do ich produkcji. Precyzja wykonania, modna kolorystyka czy niezawodny serwis to w tym przypadku czysta formalność. No i oczywiście satysfakcja podczas użytkowania, naprawdę bezcenne.

  • Warto mieć kilka par okularów.

FAKT! Z okularami jest podobnie jak z butami. Na różne okazje potrzebujemy różnych butów. Do biegania sportowe, na co dzień wygodne, a na spotkania eleganckie. Skoro tak, zaryzykuję stwierdzenie, że powinniśmy mieć kilka par okularów (oczywiście wszystkie o właściwej mocy!). To po prostu wygodne i stylowe. Zmieniając okulary, zmieniamy swój wygląd. Nie musimy się też martwić co się stanie kiedy jedna para się zepsuje lub zniszczy.


Autor Łukasz Kulik

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.