W jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe kojarzą się najczęściej z dorosłymi, aktywnymi osobami, które regularnie uprawiają sport lub zależy im na najwyższym komforcie podczas wszystkich aktywności życiowych. Jednak tego typu korekcja wzroku jest możliwa już u młodszych osób – młodzieży, a nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dowodzą badania, zastosowanie soczewek kontaktowych u tej grupy wiekowej jest efektywne i praktyczne. Soczewki kontaktowe dla dzieci mogą być uzupełnieniem korekcji okularowej np. podczas aktywności fizycznej.

Kiedy można zacząć nosić soczewki?

Odpowiedź na pytanie, w jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Generalnie jednak taki typ korekcji można zastosować już u kilkulatka. Za umowną granicę przyjmuje się wiek 7-9 lat, czyli taki, w którym można już liczyć na znaczną samodzielność dziecka, jego odpowiedzialność i zdolność do zachowania szczególnej higieny.

Podjęcie decyzji o zastosowaniu soczewek kontaktowych dla dzieci jest łatwiejsze w przypadku nastolatka. Zazwyczaj jest on bardziej zdyscyplinowany od młodszych pacjentów. Często sam zadaje pytanie, kiedy można zacząć nosić soczewki i prosi rodziców o taką możliwość. Nastoletni pacjent ma najczęściej silną motywację – marzenie o uprawianiu określonej dyscypliny sportowej lub potrzebę zmiany wyglądu. Dokłada więc starań, by soczewki kontaktowe służyły mu jak najlepiej.

Kiedy zastosowanie soczewek kontaktowych u dzieci jest wskazane?

Zdarzają się sytuacje, kiedy można zacząć nosić soczewki wcześniej nawet niż wieku szkolnym.  Niekiedy zaleca się ich zastosowanie nawet u niemowląt (np. po operacji zaćmy). Są to przypadki, w których poważna wada refrakcji oka może spowodować nieprawidłowy rozwój mechanizmów widzenia.

Przykładowo może to być wysoka, jednostronna nadwzroczność, która wymaga korekty grubymi, asymetrycznymi (pod względem grubości i wagi szkieł) okularami. Dla najmłodszych, zwykle bardzo ruchliwych dzieci takie rozwiązanie jest bardzo niekomfortowe. W efekcie nie noszą okularów regularnie (mogą zdejmować je nawet w sposób nieświadomy), co pogarsza lub wręcz niweczy efekt leczniczy. Stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci pozwala na ciągłe korygowanie wady i zapobiega utrwalaniu nieprawidłowych mechanizmów widzenia.

Zaletą soczewek kontaktowych jest także to, że zapewniają bardziej naturalny obraz, a tym samym stwarzają lepsze warunki do prawidłowego rozwoju funkcji narządu wzroku. Przy jednostronnej, silnej korekcie wady wzroku szkłem okularowym nietrudno o różnicę w obrazach tworzonych na siatkówce obu oczu. Są one trudne do zinterpretowania dla mózgu – nie jest on w stanie połączyć je w spójny obraz. Może to uniemożliwić wykształcenie się prawidłowego widzenia obuocznego (przestrzennego). Proces ten jest trudny do odwrócenia, więc warto od razu zastosować u małego pacjenta z taką wadą soczewki kontaktowe.

Czym kierować się przy wyborze soczewek kontaktowych dla dzieci?

O tym, w jakim wieku można zacząć nosić soczewki i które będą dla danego dziecka najodpowiedniejsze, musi oczywiście zdecydować optometrysta. Do decyzji rodziców należy wybór soczewek jednodniowych lub wielokrotnego użytku. Z punktu widzenia higieny ich użytkowania lepszy jest pierwszy wariant. Z takich soczewek można wygodnie i bezpiecznie (bez ryzyka podrażnień oka) korzystać nawet wówczas, gdy nie ma warunków do ich prawidłowego czyszczenia i przechowywania (np. podczas kolonii letnich).

„Szkła” kontaktowe wielokrotnego użytku to rozwiązanie korzystniejsze pod względem ekonomicznym, ale tylko wówczas, gdy:

  • warunki, w których przebywa dziecko, umożliwiają regularną pielęgnację i przechowywanie soczewek,
  • dziecko potrafi (samodzielnie lub pod kontrolą rodziców) zadbać o prawidłowe przechowywanie soczewek, kiedy nie są używane,
  • soczewki są użytkowane w warunkach, w których nie dochodzi do ich zanieczyszczenia, np. pyłami czy środkami do demakijażu (często stosowanymi nieostrożnie przez nastolatki).

Reasumując, jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, odpowiedź na pytanie, w jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe, brzmi: od pierwszych miesięcy życia. Najlepsze jest jednak zastosowanie takiego rozwiązania u tych dzieci, które rozumieją jego sens i wykazują się odpowiednią samodyscypliną.

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.