Czego nie wiesz o soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych okularów. Zapewniają większą swobodę ruchu, pozwalają na bardziej dyskretną korektę wady wzroku. Użytkowanie soczewek kontaktowych może jednak początkowo nastręczać nieco trudności, a tym samym wątpliwości i pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Soczewki kontaktowe - optyk Olsztyn - Okulik

Ile godzin można nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, by można nosić je przez cały dzień – od przebudzenia, do czasu nocnego wypoczynku. W praktyce to, ile godzin można nosić soczewki – miesięczne czy jednodniowe – zależy od indywidualnych uwarunkowań. Subiektywne ograniczenie może stanowić np. odporność oka na działanie nałożonego na jego powierzchnię „ciała obcego”. Jeśli po kilku godzinach poczujesz się niekomfortowo, pozwól oczom odpocząć. Gdy stwierdzisz, że są podrażnione, przekrwione czy nadmiernie wysuszone już o poranku, załóż danego dnia okulary. 

Niebagatelny wpływ na to, ile godzin można nosić soczewki, mają też warunki, w których z nich korzystasz. Czas ich komfortowego użytkowania mogą ograniczyć takie sytuacje, jak:

długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę otoczenia, promieniowanie słoneczne, wiatr, suche lub klimatyzowane powietrze,
przebywanie w otoczeniu zapylonym lub zadymionym, np. praca w lokalu w strefie dla palących, gra w tenisa na korcie z mączki ceglanej,
wykonywanie czynności, przy których mruga się rzadziej (np. prowadzenie samochodu, praca przy komputerze), co pogarsza nawilżenie powierzchni oka, a zarazem soczewki kontaktowej.

W powyższych okolicznościach możesz potrzebować np. w połowie dnia zmienić soczewki kontaktowe na okulary. 

Ile można nosić soczewki jednodniowe/miesięczne?

Pacjenci często obawiają się, że zapomną wymienić w porę soczewki miesięczne, więc są ciekawi, co się stanie, jeśli będą nosić je kilka dni dłużej. Inni zastanawiają się, ile można nosić soczewki jednodniowe, z nadzieją na oszczędności związane z wydłużeniem czasu użytkowania każdej pary. 

Producent soczewek kontaktowych precyzyjnie dobiera właściwości materiału, z których są wykonywane, do założonego czasu ich użytkowania. Dokładnie w takim okresie mają zapewniać komfort noszenia, który wiąże się np. z dopływem odpowiedniej ilości tlenu do rogówki oka. Gdy termin żywotności soczewek dobiega końca, ich struktura ulega zmianie, a tym samym zmieniają się ich właściwości. Są też bardziej podatne na uszkodzenia czy zabrudzenia, które wpływają na jakość widzenia.

Soczewki noszone dłużej, niż zaleca producent, mogą nie spełniać należycie swojej funkcji. Przede wszystkim jednak łatwo stają się przyczyną podrażnień oczu, a nawet infekcji i związanych z nimi powikłań. Odpowiedź na pytanie, ile można nosić soczewki jednodniowe albo miesięczne, jest zatem tylko jedna – lepiej nie podejmuj ryzyka związanego z przedłużeniem okresu stosowania „szkieł” kontaktowych.

Czy może dojść do pęknięcia soczewki?

Pęknięta soczewka to zdarzenie nierzadkie u osób, które dopiero zaczynają stosować taką metodę korekcji wzroku. Objawem problemu jest dyskomfort w oku, niewyraźne widzenie, rozdwajanie się  obrazu. Nie musisz się jednak obawiać, że soczewka pęknie samoczynnie.

Pęknięta soczewka to najczęściej konsekwencja:

  • nieostrożnego/niewprawnego jej zakładania lub zdejmowania,
  • założenia jej na „lewą stronę”,
  • osłabienia materiału przy jej zbyt długim (w stosunku do zaleceń producenta) noszeniu,
  • urazu (nawet drobnego) okolicy oka.

Jeśli będziesz unikać wyżej wymienionych sytuacji, raczej nie spotkasz się z problemem pękniętej soczewki.

Co oznacza mgła przed oczami w soczewkach kontaktowych?

Pojawienie się mgły przed oczami przy noszeniu soczewek kontaktowych to dość częste zjawisko, które nie musi być powodem do niepokoju. Może być po prostu konsekwencją zabrudzenia powierzchni „szkła” – pyłem unoszącym się w otoczeniu czy odciskiem palca. W takich przypadkach wystarczy soczewki zdjąć i wyczyścić lub – gdy problem dotyczy modeli jednodniowych – wymienić na nowe.

Mgła przed oczami w soczewkach kontaktowych może być też spowodowana przesuszeniem się powierzchni rogówki, co skutkuje wysychaniem samego „szkła”. Często zdarza się to przy długim oglądaniu telewizji lub pracy przy komputerze. Taki problem może wystąpić także wówczas, gdy zdarzy ci się zasnąć w soczewkach. Pomocne są wówczas tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające powierzchnię oka. Należy zwrócić uwagę, czy dany produkt można stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Inną przyczyną mgły przed oczami w soczewkach kontaktowych może być ich zużycie. To jeden z częstych objawów korzystania ze „szkieł” dłużej, niż zaleca producent. Wystąpić może także wtedy, gdy miesięczne soczewki są nieprawidłowo czyszczone lub przechowywane niezgodnie z wytycznymi. Jeśli stracą swoją przejrzystość, trzeba je wymienić na nowe.

Choć rozwiązanie problemu mgły przed oczami w soczewkach kontaktowych najczęściej jest banalne, nie lekceważ go, ponieważ nie musi być spowodowany zabrudzeniem, wyschnięciem czy uszkodzeniem „szkieł”. Jeśli nic nie wskazuje na to, że wina leży po stronie soczewek, musisz wybrać się do okulisty.

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.