Optometria - Dlaczego badania wzroku są ważne?

Optometryczne badanie wzroku – tajemnica dobrego widzenia

Hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć” często zachęca nas do profilaktyki naszego zdrowia. Jak często powinniśmy badać swój wzrok? Czy pogorszenie widzenia powinno być jedynym powodem naszej wizyty u specjalisty korekcji wad wzroku?

 

Gdy zauważymy, że zaczynamy mieć problemy z wyraźnym widzeniem, to niewątpliwie jest najwyższy czas, aby zadbać o swój wzrok. 
Najbardziej profesjonalnym badaniem, dzięki któremu sprawdza się ostrość widzenia, określa wadę wzroku i dobiera optymalną korekcję, jest optometryczne badanie wzroku. Trwa ono co najmniej 30 min i składa się z szeregu szczegółowych procedur, w celu najlepszego określenia wady wzroku. Zalecam badać się optometrycznie raz na 1,5 roku lub zawsze wtedy, gdy pojawią się symptomy pogorszenia widzenia. Takimi objawami, poza widzeniem niewyraźnego obrazu, mogą być bóle głowy, oczu i ogólne złe samopoczucie - czyli stany, których często nie łączymy ze wzrokiem.

- Jakie mogą być konsekwencje zwlekania z przeprowadzeniem badania wzroku?

Należy podkreślić, że pogorszenie ostrości widzenia jest procesem często długotrwałym i podstępnym. Wiele osób wykonuje codzienne czynności nie wiedząc, że ich wzrok nie jest idealny.
Efekty złego widzenia takie jak brak komfortu lub pogorszenie relacji ze znajomymi (jeśli kolejny raz nie poznamy ich na ulicy), wydają się być mało istotne w obliczu znacznie poważniejszych skutków, czyli zagrożenia zdrowia i życia swojego i innych. Oczywiście nieskorygowana wada wzroku, sama w sobie, nie stanowi takiego zagrożenia, ale już działania osoby, która źle widzi mogą być bardzo niebezpieczne.
Większość z nas prowadząc samochód nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ryzykuje, jeśli ma nieskorygowany lub źle skorygowany wzrok.
Sposób widzenia osoby z wadą wzroku nie stosującej korekcji (okularów lub soczewek kontaktowych) porównywalny jest do widzenia osoby w stanie nietrzeźwym. 

- „masz nieskorygowany wzrok – nie jedź” nowym hasłem bezpieczeństwa na drodze.

Gorsze widzenie to opóźniona reakcja. Szczególnie kierując samochodem, gdzie często sekundy decydują o zdrowiu, a nawet życiu naszym i innych, zadbanie o właściwe widzenie powinno być obowiązkiem każdego.   
Jestem przekonany, że gdyby każdy kierowca miał idealnie skorygowany wzrok, byłoby znacznie mniej wypadków na drogach. Szczególnie w okresie niesprzyjającej aury i złej widoczności nasz wzrok  jest kluczowy i jeśli jest taka konieczność, powinniśmy używać okularów bądź soczewek kontaktowych.
 

Autor Łukasz Kulik

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.